---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- REKLAMA -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Data dodania: 2018-01-05
99 rocznica Powstania Wielkopolskiego
wolsztyn24.pl

5 stycznia 1919 roku Wolsztyn został wolny! Dlatego jedna z głównych ulic miasta nosi imię upamiętniające tą datę. Jak wyglądała historia Powstania Wielkopolskiego w Wolsztynie?

w 99 rocznicę tego wydarzenia, nowoutworzona po reformie oświaty Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 1 w Wolsztynie otrzymała imię Powstańców Wielkopolskich. W kościele Farnym odbyła się również specjalna Msza Święta.

A jak wyglądała historia tego dnia 99 lat temu?

Wyzwolenie Wolsztyna

 

Stanisław Siuda, podporucznik armii niemieckiej, noc sylwestrową i Nowy Rok spędził u swego brata, księdza w Prochach koło Rakoniewic.
Na wieść o wyzwoleniu Grodziska Wielkopolskiego przez powstańców natychmiast tam się udał. Spotkał się tam z przybyłym z Poznania, powołanym na dowódcę oddziałów powstańczych w powiatach: Międzyrzecz, Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski i Babimost, porucznikiem Kazimierzem Zenktelerem. Jemu przedstawił śmiały plan zdobycia Wolsztyna. Zamiary były śmiałe ale siły niewielkie.
Pod komendą podporucznika Siudy wyruszyło z Grodziska 38 ludzi z bronią strzelecką, z dwoma lekkimi i jednym ciężkim karabinem maszynowym. W Ruchocicach dołączyło do nich 12 ludzi, do Rakoniewic 4 stycznia wkroczyło 50 a pod wieczór obozowało ich już 400. Powstańcom brakowało broni.
Przybyli w samą porę. Obsadzili podmiejski folwark i stacje kolejową. Do Rakoniewic zbliżały się czujki niemieckie z Wolsztyna. Karabiny maszynowe na stacji kolejowej i na folwarku odparły pierwsze ataki niemieckie. Sytuacja stawała się dramatyczna. Tylko co trzeci powstaniec był uzbrojony w broń palną. Szeregi powstańcze zaczęły się wycofywać. Sytuację uratowała przybyła z Wielichowa kompania powstańcza sierżanta Bobkiewicza. W oddziałach powstańczych byli ochotnicy z Wielichowa, Wilkowa Polskiego, Krzywinia, Gościeszyna i Adamowa. Porucznik Zenkteler przywiózł z Poznania 300 karabinów. Po pięciu godzinach walk sytuacja zmieniła się. Powstańcy triumfowali a Niemcy wycofali się pozostawiając sporo broni i amunicji.
W jednym z gościnnych domów w Rakoniewicach odbyła się narada dowódców. Siuda wysunął plan wyzwolenia Wolsztyna i Rostarzewa a Zenkteler go zaakceptował. Zapadła decyzja ataku na Wolsztyn w nocy z 4 na 5 stycznia 1919 roku.

 

 

Walki o Wolsztyn i Rostarzewo w dniu 5 styczna 1919 roku

źródło: Zdzisław Grot, "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919", Poznań 1968

 

Gościeszyn najwcześniej w okolicy przystąpił do powstania. Oddział powstańczy zorganizował tam miejscowy proboszcz ks. Alfons Graszyński. Dowodził nim brat – doktor Graszyński. Powstańców utrzymywała hrabina Maria Kurnatowska. Część oddziału zajęła wcześniej Rostarzewo, druga część uczestniczyła w ataku na Wolsztyn.

 

 

ks. Alfons Graszyński (1879-1943)

proboszcz w Gościeszynie i duchowy przywódca powstania

na ziemi wolsztyńskiej

 

 

Gościeszyn. Kościół parafialny św. Stanisława

Foto W. Warciarek

W Adamowie oddział powstańczy utworzył kierownik miejscowej szkoły Ferdynand Fiebig. We władzach powstańczych w Wolsztynie pracowała jego córka – Władysława.
Wolsztyn wyzwalały trzy oddziały, pod ogólnym dowództwem porucznika Kazimierza Zenktelera. Pierwszy, składający się z powstańców z Wielichowa, Kościana, Wilkowa Polskiego, Wielkich Łąk i Kamieńca, dowodzony przez sierżanta Bobkiewicza, wraz z porucznikiem Zenktelerem wyruszył z Rakoniewic w kierunku Gościeszyna i omijając Rostarzewo, uderzył na Wolsztyn od strony południowej. Zadaniem drugiego oddziału, utworzonego z mieszkańców Obry i okolic, na czele z Nikodemem Wojtkowiakiem, było atakowanie od strony zachodniej, wzdłuż jeziora Berzyńskiego, oraz odcięcie ewentualnego odwrotu nieprzyjaciela. Trzecim oddziałem, w skład którego wchodzili powstańcy z Grodziska, Ruchocic i Rakoniewic, dowodził porucznik Stanisław Siuda z Błotnicy. Zadanie tego oddziału polegało na zdobyciu Rostarzewa a następnie zaatakowanie Wolsztyna od strony wschodniej. Oddział podporucznika Siudy wyruszył z Rakoniewic nieco później. Po drodze rozbrojono niemieckich mieszkańców Rostarzewa i Karpicka.
Do miasta powstańcy wkroczyli wczesnym rankiem od strony ulicy Lipowej. Na wieży ciśnień zlikwidowali niemiecka czujkę. U wylotu ulicy (dzisiejszy Plac Kościuszki) rozdzielili się. Część ruszyła prosto ulicą Roberta Kocha w kierunku rynku. Druga część poszła ulicami Wschowską i Poznańską. Tu trafili na ostrzał niemiecki od strony jeziora. Trzecia część powstańców ruszyła ulicą Gajewskich w kierunku torów kolejowych.
Walki w mieście toczyły się w okolicach rynku i na dzisiejszej ulicy 5-stycznia. Powstańcy opanowali wschodnią część miasta z rynkiem i część ulicy 5-stycznia do kościoła ewangelickiego.

 

 

Rynek w Wolsztynie w 1909 roku

Z: Artur Skorupiński "Wolsztyn i okolice w dawnej pocztówce"

 

Pastorówka w 1909 roku

Z: Artur Skorupiński "Wolsztyn i okolice w dawnej pocztówce"

 

Powstańcy zajęli znaczną część miasta. Miejscowi Niemcy zaproponowali pertraktacje. Propozycję rozmów złożył niemiecki lekarz Kallman, który wyszedł z ratusza z białą flagą. Rozmowy toczyły się w restauracji Meerowej (Meyerowej), naprzeciwko kościoła ewangelickiego. W pięciogodzinnych rozmowach uczestniczyli ze strony polskiej: porucznik Zenkteler, proboszcz wolsztyński ks. Zygarłowski, Pan Skibiński, Pan Perkowski i inni. Ze strony niemieckiej: landrat (starosta) von Lücke, burmistrz Lackner, porucznik von Frankenberg i inni. Zawarto ugodę w wyniku której Wolsztyn opuścić miały wojska powstańcze jak i niemieckie. Punkt szósty umowy przewidywał nadto, iż cały powiat babimojski nie będzie obsadzany ani przez oddziały polskie ani przez niemieckie.

 

 

ks. Leopold Zygarłowski

proboszcz wolsztyński

w okresie powstania

 

Umowa zawarta pomiędzy powstańcami a Niemcami,

podpisana w Wolsztynie w dniu 5 stycznia 1919 roku

powiększ

 

Tymczasem na rynku wolsztyńskim zebrało się około 1000 powstańców, wśród nich ochotnicy z Wolsztyna i okolicznych wsi. Warunki umowy, które ogłosił Zenkteler, wywołały oburzenie. Powstańcy nie zamierzali ich respektować. Padł strzał – niewiadomo z której strony. Powstańcy spontanicznie ruszyli do ataku na zachodnia część miasta. Rozgorzała zacięta walka. Atak powstańców wspierał karabin maszynowy umieszczony na balkonie kamiennicy , naprzeciw obecnego domu kultury. Niemcy użyli armat, które strzelały wzdłuż ulicy 5-stycznia. Uszkodziły one budynek restauracji Meerowej. Niemieckie ciężkie karabiny maszynowe strzelały z gmachu poczty, browaru i mleczarni. Powstańcy atakowali budynek poczty od tyłu, z kierunku ulicy Rzecznej oraz od frontu z kierunku ulicy Słodowej przez obecny cmentarz oficerów radzieckich. Dopiero atak powstańców za torami, brzegiem Jeziora Berzyńskiego i nadciągające drużyny powstańcze z Obry załamały obronę niemiecką. Niemcy szosą oraz podstawionym pociągiem wycofali siew popłochu do Sulechowa.
W ręce powstańców dostało niedużo broni i amunicji: 4 armaty, 13 ciężkich karabinów maszynowych, 600 sztuk broni strzeleckiej oraz szpital wojskowy znajdujący się w budynku dzisiejszego Liceum Ogólnokształcącego. Do Sulechowa uciekł również starosta von Lücke.

 

 

Ulica 5-stycznia  (dawniej Królewska) w1918 roku.

Widoczny budynek poczty

Z: Artur Skorupiński "Wolsztyn i okolice w dawnej pocztówce"

 

Budynek Liceum w latach 20-tych XX wieku

W czasie powstania niemiecki a następnie polski szpital wojskowy

Z: Artur Skorupiński "Wolsztyn i okolice w dawnej pocztówce"

 

Dnia 5 stycznia 1919 roku Wolsztyn był wolny. Pod władzą niemiecką pozostawały nadal Kopanica, Kargowa, Babimost. W czasie walk zginęli: Antoni Przybylski z Jurkowa (obok dzisiejszej Szkoły nr 4 - strzał padł prawdopodobnie z pastorówki) oraz miejscowy przedsiębiorca budowlany major Nessler (Ressler) z pruskich huzarów (obok dzisiejszej Komendy Policji).

Po wyzwoleniu Wolsztyn znalazł się w dziwnym położeniu. Część powiatu z Wolsztynem była wolna, reszta nadal znajdowała się pod administracją niemiecką. Władzę formalnie por. Zenkteler przekazał przewodniczącemu Rady Ludowej Pyszkowskiemu, ale nadal wszelkie instytucje takie jak: Starostwo, Poczta, Kolej pozostawały nadal w rękach niemieckich. Przedstawiciele Rady Ludowej na bieżąco kontaktowali się z niemieckim landratem który uciekł do Sulechowa.

Z inicjatywy księdza Graszyńskiego zwołano w Rakoniewicach „grono poważnych osobistości”. Tam zdecydowano o wysłaniu do Wolsztyna oddziału Bobkiewicza, z oddziałem doktora Graszyńskiego, p. Donaja i p. Szyftera. Zaczęli oni 7 stycznia obsadzać pocztę i dworzec. Akcji przeciwstawili się miejscowi Polacy tłumacząc się rozmowami ze starostą niemieckim. Oddział Bobkiewicza opuszcza Wolsztyn.

Dnia 6 stycznia ukazało się dwujęzyczne zarządzenie porządkowe o następującej treści: " Przeciw każdemu nieuprawnionemu wkraczaniu do domostw lub dóbr wkroczy się bezwzględnie. Przeciw osobom plądrującym wkroczy się z bronią i osoby plądrujące będą w danym razie śmiercią karane".

Pod wpływem wiadomości o internowaniu Polaków w Zbąszyniu Wolsztyńska Rada Ludowa podejmuje stanowcze decyzje o internowaniu części wolsztyńskich Niemców. Wśród aresztowanych jest kantor Remus, ojciec dowódcy Grenzschutzu ze Zbąszynia. Do internowania przystąpił porucznik Stanisław Siuda. Do celów porządkowych utworzono dziewięcio osobową Straż Obywatelską pod komendą Stanisława Musioła i Franciszka Ceglarka. Por. Siuda przejmuje dowództwo wojskowe i administrację powiatu.

W Wolsztynie następuje koncentracja oddziałów oddziałów, które  miały iść z pomocą Zbąszyniowi. Były  problemy z ich aprowizacją oraz wypłatą żołdu. Miejscowe kobiety gotowały jedzenie. Hrabina Kurnatowska zaopatrywała powstańców z Gościeszyna. Kupiec zbożowy Stanisław Tundak przekazał por. Siudzie 100 tysięcy marek.

Miasto znalazło się w dramatycznej sytuacji. Niemcy atakowali pozycje powstańcze wzdłuż ważnej linii kolejowej Berlin – Poznań. Pod miastem walczyły oddziały z Grodziska Wielkopolskiego, Opalenicy, Kórnika i Śremu. Wsparciem dla nich miał być atak od strony Wolsztyna. W dniu 10 stycznia 1919 roku z Wolsztyna wyruszyły:

- kompania wolsztyńska (120 powstańców) pod dowództwem podporucznika Stanisława Tomiaka

- kompania wielichowska (100 powstańców) pod dowództwem podporucznika Szcześniaka

- kompania stęszewska (120 powstańców) pod dowództwem podporucznika Szyftera

- kompania rakoniewicka (40 ludzi) pod dowództwem kaprala Żaka

razem było to 380 ludzi pod ogólnym dowództwem porucznika Stanisława Siudy. Oddziały te nie dotarły pod Zbąszyń. Uwikłały siew ciężkie walki pod Kopanicą, Nowym Kramskiem, Grójcem Wielkim i Nową Wsią Zbąską.

Doktor Graszyński zostaje starostą i obejmuje administrację powiatu. Stanisław Tomiak dostaje polecenie zorganizowania kompanii wolsztyńskiej. Porucznik Bobkiewicz obejmuje komendę miasta, dr Markwitz szpital wojskowy, p. Sierszyński - kolej, p. Franciszek Ceglarek - pocztę, p. Buszkiewicz - intendenturę, panowie Tundak i Pyszkowski kasę miejską.

Od 8 stycznia 1919 roku przystąpiono do przejmowania administracji prowincji. Dnia 14 stycznia wyłączono z kompetencji landratów sprawy policyjne i powierzono je nowo powołanym starostom. Landrat zatrzymywał resztę funkcji administracyjnych i wydawał zarządzenia, ale obok jego podpisu musiał być podpis polskiego starosty. W naszym powiecie starostą został dr Graszyński i urzędował w Wolsztynie, natomiast niemiecki landrat uciekł i urzędował w Sulechowie. Po likwidacji rad robotniczych i żołnierskich zaczęto ograniczać kompetencje rad ludowych na rzecz administracji centralnej. Zawarto specjalne porozumienie w celu zatrzymania na miejscu niemieckiego personelu administracyjnego. Od marca do grudnia 1919 roku wydawano Tygodnik Urzędowy, w którym publikowano w języku polskim i niemieckim zarządzenia i uchwały. Nakazano do końca kwietnia usunięcie napisów niemieckich na gmachach publicznych i w nazwach ulic, a w maju uznano język polski za urzędowy. Publikowano także nazwy miejscowości w polskim brzmieniu.       Rok szkolny rozpoczęto pierwszego maja, a dyrektorem w Progimnazjum był nadal Niemiec ­ dr Georg Muhle. Brak było polskich nauczycieli. Dopiero w końcu maja przysłano dwie polskie nauczycielki. Pierwszy polski dyrektor Stanisław Sutkowski rozpoczął swoje urzędowanie w sierpniu. Sędziami w miejscowym sądzie byli Niemcy, praktycznie do marca 1926 roku.

Repolonizacja urzędów instytucji i szkolnictwa, z braku odpowiednich kadr napotykała początkowo na duże trudności. Próbowano zachęcić do przesiedleń Polaków z Galicji. Bardzo uroczyście obchodzono w Wolsztynie dzień 3 maja. Na rynku odbyła się wielka manifestacja poprzedzona mszą polową.

Burmistrzem przez cały okres międzywojenny był Klemens Modliński.

Starostami byli kolejno:

- Roman Graszyński 1919-1920

- Kazimierz Barciszewski 1920-1923

- Władysław Słaby 1923-1927

- Tadeusz Woźniak 1927-1931

- Józef Koczorowski 1931-1939

Do Sejmiku Powiatowego na lata 1925-29 wybrano 26 radnych. Przeważali radni działacze,

Najsilniejszego w powiecie stronnictwa politycznego: Stronnictwa Narodowego. Wśród radnych byli panowie Gracz, Pyszkowski, Ludwik Wróbel, hr. Kurnatowski, starosta Woźniak , Dekert, Domagalski, Bajon i inni.

Przeglądając dokumenty z tamtych lat trudno oprzeć się wzruszeniu. Najsilniej przemawiają te najprostsze. Na niemieckim znaczku polski nadruk "poczta polska". W kronice Progimnazjum (dzisiejsza szkoła podstawowa nr l) do końca 1918 roku zapiski prowadzono w języku niemieckim. Kilka ostatnich kartek wyrwano. Na następnych stronach zaczynają się pierwsze, nieporadne zapiski w języku polskim.

Szanowni Państwo! Starałem się przybliżyć wydarzenia z okresu zwycięskiego Wielkopolskiego Powstania. Przekazałem państwu nie tylko te najbardziej znane działania zbrojne ale i to co działo się w Wolsztynie przed i po powstaniu.

 

 

 

 

Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego
Koło Gminy Wolsztyn

Zbigniew Kowalewicz

 

(źródło: http://www.powiatwolsztyn.pl/powstanie/powstanie%20wlkp%20wolsztyn.html )

KS



tagi: #wolsztyn #wolsztyn24 #powstanie #wielkopolskie #rocznica #historia




  Gra terenowa z okazji 240 rocznicy urodzin Stanisława Platera

wolsztyn24.pl

Z okazji Tygodnia Bibliotek, który przypada w dniach 8 – 15 maja, w dniu 10 maja br. z inicjatywy Biblioteki Publiczno – Szkolnej w Starym Widzimiu została zorganizowana gra terenowa dla uczniów klas I-III naszej szkoły.

  Warsztaty gitarowe 2024

wolsztyn24.pl

11 maja 2024 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn im. St. Platera odbyły się III Wolsztyńskie Warsztaty Gitarowe.

  Co wiesz o Stanisławie Platerze?

wolsztyn24.pl

Dnia 7 maja 2024 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn im. Stanisława Platera miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu ph „Co wiesz o Stanisławie Platerze?”. Organizowany przez bibliotekę konkurs był adresowany do uczniów klas szóstych szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Wolsztyn.

  Gratulacje dla Starosty i Burmistrza Wolsztyna

wolsztyn24.pl

W imieniu Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Wolsztynie składam serdeczne gratulacje dla Panów: Jacka Skrobisza Starosty Wolsztyńskiego i Dominika Tomiaka Burmistrza Wolsztyna.

  Co sprawdzić w samochodzie, wyjeżdżając na urlop?

wolsztyn24.pl

#Artykuł Sponsorowany

Wakacje powinny być czasem relaksu i odpoczynku. Jednak właśnie dlatego należy odpowiednio przygotować się do wyjazdu, aby być zabezpieczonym na różne nieprzewidziane sytuacje. Co więcej, niektórych z nich można uniknąć i z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób!

  Sukcesy Mażoretek Aura Wolsztyn

wolsztyn24.pl

Zespół Mażoretek Aura Wolsztyn to grupa wywodząca się z formacji tanecznej przy Powiatowej Wolsztyńskiej Orkiestrze Dętej. Na początku działalności mażoretek, dziewczęta tańczyły do muzyki orkiestrowej i towarzyszyły orkiestrze podczas przemarszy ulicami miast.

Przetłumacz stronę na swój język

Urząd Miejski
  Gorący czas Taekwondzistów
  Mistrzostwo i wicemistrzostwo wieloboisty z Wolszt
  Medale wolsztyńskich kajakarzy na Mistrzostwach Po
  Dzień Strażaka w Powiatowej Państwowej Straży Poża
  Szukasz pomocy? Skontaktuj się z nami!
  Wykaz nieruchomości gruntowej przeznaczonej do spr
  Trwa budowa drogi Nowe Tłoki
  Informacja dla producentów rolnych o możliwości zg

Powiat Wolsztyński
  Ostrzeżenie meteorologiczne
  Ostrzeżenie meteorologiczne
  Harcerze z Wolsztyna we Włoszech.
  Ostrzeżenie meteorologiczne
  Ostrzeżenie meteorologiczne
  Ostrzeżenie meteorologiczne
  Ostrzeżenie meteorologiczne
  Uroczystości strażackie w Wolsztynie

Ostrzeżenia meteorologiczne
  Burze - ostrzeżenie z dnia 2024-05-19
  Burze - ostrzeżenie z dnia 2024-05-05
  Burze - ostrzeżenie z dnia 2024-04-25
  Przymrozki - ostrzeżenie z dnia 2024-04-24
  Przymrozki - ostrzeżenie z dnia 2024-04-17
  Burze - ostrzeżenie z dnia 2024-04-16
  Silny wiatr - ostrzeżenie z dnia 2024-04-02
  Burze - ostrzeżenie z dnia 2024-04-01
  Silny wiatr - ostrzeżenie z dnia 2024-01-23
  Opady marznące - ostrzeżenie z dnia 2024-01-13

Prognoza pogody

Jakość powietrza w Wolsztynie

Wolsztyn112 - wypadki, pożary, zdarzenia
  Na widok policyjnego radiowozu zaczęli s
  Nie żyje 43-latek, który hulajnogą uderz
  AKCJA
  Przegląd konsol PS4
  Tragiczny wypadek w jednej z grodziskich
  Motocyklista zderzył się z samochodem os
  19-latek ugodził nożem sąsiada. Pijacka
  Tragiczny wypadek w okolicach Powodowa.

Komenda Powiatowa Policji
  Siekowo - Wieczorna kontrola z narkotykami i
  WOLSZTYN/KRUTLA - POWIATOWE ELIMINACJE TURNIE
  CO WOLNO, A CZEGO NIE, NA HULAJNODZE ELEKTRYC
  Powiat - Policyjna akcja Trzeźwy poranek
  KWP - UROCZYSTE ŚLUBOWANIE NOWYCH POLICJANTEK
  TRWA KONKURS
  Powodowo - Wypadek ze skutkiem śmiertelnym.Ty
  Błotnica - Policjanci i seniorzy we wspólnej

Wolsztyńskie TAXI
taxi

Prasa "Głos Wolsztyński"
  Zaproszenia
  80. rocznica bitwy o Monte Cassino
  Przeszli my na inny kanał
  Dziś, 16 maja Dzień Niezapominajki
  Zamach na papieża Jana Pawła II w 1981 r
  Parowozownia Wolsztyn ma 117 lat
  W wolsztyńskim parku
  Protestowało tysiące osób

Parkingi w Wolsztynie
taxi

Parafia - Fara Wolsztyn
  Modlitwa do Ducha Świętego
  Ogłoszenia parafialne Niedziela Zesłania
  Ogłoszenia parafialne Niedziela - uroczy
  Ogłoszenia parafialne 6 Niedziela Wielka
  Ogłoszenia parafialne 5 Niedziela Wielka
  Ogłoszenia parafialne 4 Niedziela Wielka
  Ogłoszenia parafialne - 3 Niedziela Wiel
  Ogłoszenia parafialne - 2 Niedziela Wiel

Parafia - Św. Józefa w Wolsztynie
  WIADOMOŚCI PARAFIALNE NA NIEDZIELĘ - 19.
  INTENCJE NIEDZIELA 19.05.2024
  WIADOMOŚCI PARAFIALNE NA NIEDZIELĘ - 12.
  INTENCJE NIEDZIELA 12.05.2024
  WIADOMOŚCI PARAFIALNE NA NIEDZIELĘ - 05.
  INTENCJE NIEDZIELA 05.05.2024
  WIADOMOŚCI PARAFIALNE NA NIEDZIELĘ 28.04
  INTENCJE NIEDZIELA 28.04.2024

Parafia - Św. Bartłomieja Apostoła w Kębłowie
  Zesłanie Ducha Św. - 19.05.2024 r.
  Wniebowstąpienie Pańskie - 12.05.2024 r.
  VI Niedziela Wielkanocna - 05.05.2024 r.
  V Niedziela Wielkanocna - 28.05.2024 r.
  IV Niedziela Wielkanocna - 21.04.2024 r.
  III Niedziela Wielkanocna - 14.04.2024 r
  Niedziela Miłosierdzia - 07.04.2024 r.
  Zmartwychwstanie Pańskie - 31.03.2024 r.

Parafia - pw. Miłosierdzia Bożego w Wroniawach
  OGŁOSZENIA PARAFIALNE 26.11.AD2023
  INTENCJE MSZALNE OD 28.11.-03.12.AD2
  OGŁOSZENIA PARAFIALNE 19.11.AD2023
  INTENCJE MSZALNE OD 21-26.11.AD2023
  OGŁOSZENIA PARAFIALNE 12.11.AD2023
  INTENCJE MSZALNE OD 14-19.11.AD2023

Rozkłady jazdy
taxi

Parowozownia Wolsztyn
  Europejska Noc Muzeów
  Relacja po XXVIII Paradzie Parowozów
  Informacje przed paradą
  Pociągi retro na majówkę 2024
  Bilety na XXVIII Paradę Parowozów
  Wizyta Wicemarszałka w Parowozowni

Pływalnia Wolsztyn
  HOP do WODY - 09.08.2024r.
  Aqua Zumba
  MAJÓWKA
  zapisy na kurs nauki pływania - kurs letni 2024r.
  GRAND PRIX WOLSZTYNA - III edycja, sezon 2023-202
  ŻYCZENIA WIELKANOCNE
 
  DZIEŃ KOBIET

Stadion Wolsztyn
  Wiosenna edycja Czwartków LA
  Pełną Parą na Orliku
  Życzenia Wielkanocne
  Życzenia świąteczno-noworoczne
  Zajęcia grupowe na salce fitness
  Pływanie i Siłowanie dla Niepodległej!!!
  Piknik Sportowo - Integracyjny
  Jesienna edycja Czwartków LA

Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolsztynie
  OGŁOSZENIE O NABORZE UCZESTNIKÓW DO
  Nabór na wolne stanowisko pracy: Ref
  Rozstrzygnięcie konkursu - schronien
  Zarz. 5.2024 - w sprawie: powołania
  OGŁOSZENIE O NABORZE UCZESTNIKÓW DO
  Zaproszenie do komisji konkursowej /

Zwierzaki z Gminy Wolsztyn
  13-05-2024 - oddam
  13-05-2024 - oddam
  13-05-2024 - oddam
  26-04-2024 - pomoglismy
  25-04-2024 - przytulisko
  22-04-2024 - przytulisko

Wolsztyńska Tablica Ogłoszeń
  KREDYT DLA FIRM DO 150 000 ZŁ NA UPROSZC
  KREDYT dla FIRM 70 000 PLN bez ZUS i US
  POMOGĘ UZYSKAĆ KREDYT DLA FIRM Z NISKIM
  KREDYTY KONSOLIDACYJNE! OBNIŻAMY RATY !
  Moppy - firma sprzątająca Wrocław
  Logito - obieg korespondencji
  Wyższe i średnie wykształcenie, matura,
  Świadectwo Matura Dyplom wpis CKE OKE
  Skup złotych monet Gdynia - trytek.pl
  KUPIĘ WOJSKOWE STARE ODZNACZENIA,ODZNAKI

Ostatnio odeszli
  Ś. P. HENRYK MROZEK
  Ś. P. TADEUSZ BEJZA
  Ś. P. KRZYSZTOF HUNDERT
  Ś. P. ZOFIA GRZYL
  Ś. P. BERNARD GRZYL
  Ś. P. KRYSTYNA KASPERSKA
  Ś. P. DANUTA DYBIZBAŃSKA
  Ś. P. SŁAWOMIR KOJROWICZ
  Ś. P. ANNA MAZUREK
  Ś. P. GENOWEFA KRYŚ
Wyszukiwarka połączona jest z stroną webcmentarz.pl,
która przeszukuje cmentarze w okolicy Wolsztyna
oraz w całej Polsce





data śmierci
- -



-------------------------------- REKLAMA --------------------------------


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- REKLAMA -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

oswiata Nadchodzące wydarzenia
Urząd Miejski w Wolsztynie
 2024-05-25
 Charytatywny Piknik POMAGAMY ANI
 2024-05-25
 Szarytkowski Festyn
 2024-05-18
 Mecz piłkarski - Grom WOLSZTYN
 2024-05-15
 Festyn Strażacki - Powiatowy Dzień
 2024-05-12
 Food Festiwal
 2024-05-04
 Mecz piłkarski - Grom WOLSZTYN

Wolsztyński Dom Kultury
 2024-08-30
 Festiwal Sztuki Plastycznej Dziecka
 2024-06-08
 Festiwal Tańca WOLSZTYN TAŃCZY PEŁNĄ PARĄ
 2024-06-01
 Dzień Dziecka
 2024-05-27
 Koncert z okazji Dnia Matki
 2024-05-25
 Koncert z okazji Dnia Matki

Biblioteka Publiczna
 2024-05-20
 Zapraszamy na spotkanie z Ryszardem
 2024-05-17
 Zapraszamy na koncert Tomasza Gmerka
 2024-05-15
 Promocja tomiku poezji dla dzieci "K
 2024-05-15
 Spotkanie Kobiecego Kręgu pt. "Akcep
 2024-05-15
 Pasowanie na czytelnika w bibliotece

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- REKLAMA -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

oswiata Informacje z lokalnych szkół i przedszkoli

oswiata Przedszkole nr 1
  ZAPROSZENIE
  Wizyta Przedszkolaków w Komendzie Powiat
  Muzyka Kolumbii
  Dzień Ziemi
  Konkurs Pisanka Wielkanocna
  Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

oswiata Przedszkole nr 3
  Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Zabawa
  ZAPROSZENIE DO TEATRU
  Tydzień sportowy
  Wyjście do Domu Pomocy Społecznej w Wols

oswiata Przedszkole nr 5
  Dzień Bibliotekarza Tygryski z życzeniam
  Wizyta Kubusiów w Bibliotece
  Tydzień patriotyczny
  Spektakl
  Dzień czekolady w grupie Kangurków
  Zwierzęcy tydzień w grupie Tygrysków

oswiata Szkoła Podstawowa nr 1
  Z WIZYTĄ W BIBIOTECE PEDAGOGICZNEJ
  Hotele dla owadów
  Wizja świata bez plastiku
  Dzień Języka Angielskiego w SP1
  Podsumowanie konkursu ph."Co wiesz o Sta
  3d w teatrze

oswiata Szkoła Podstawowa nr 2
  OBIADY SZKOLNE - MAJ
  MNIEJ CZY WIĘCEJ?
  DRUŻYNOWE BIEGI PRZEŁAJOWE
  SP2 NA BIEGÓWKACH W JAKUSZYCACH
  POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE
  Festiwal Kultury Fizycznej - Relacja z M

oswiata Szkoła Podstawowa nr 3
  Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego -
  IV Gminny Maraton Matematyczny im. Józef
  Dzień Zdrowia w naszej szkole
  Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 m
  Konkurs "Mali recytatorzy" - finał
  Dzień Ziemi

oswiata Szkoła Podstawowa nr 5
  BAŚNIOWY AMBARAS I COŚ JESZCZE
  SPOTKANIE Z PSZCZELARZEM w klasie II b
  OBCHODY KONSTYTUCJI 3 MAJA
  ZAJĘCIA W ŚWIETLICY
  ZAJĘCIA NR 5 Z CYKLU "SPOTKANIA Z CIEKAW
  ZAJĘCIA MATEMATYCZNO-PRAKTYCZNE TJ. JAK

oswiata Szkoła Podstawowa Karpicko
  Zakończenie realizacji programu ,,Przyja
  Uprawa ogródka przedszkolnego
  Wyjazd na przedstawienie teatralne pt. K
  Święto o barwach biało-czerwonych
  Brawo Wiktoria !!!
  22 kwietnia

oswiata Szkoła Podstawowa Wroniawy
  Wizyta w bibliotece - Dzień Bibliotekarz
  Wiwat maj, 3 maj!
  Pomoc wolontariuszek podczas biegu dla I
  Kolejny etap wygrany
  Finał Konkursu Mali Recytatorzy

oswiata Szkoła Podstawowa Stara Dąbrowa
  Konkurs recytatorski
  Konkurs matematyczny.
  Dzień Książki
  English Language Day
  Poszukiwanie wielkanocnego zajączka

oswiata Przedszkole Chorzemin
  Festyn Charytatywny
  Wesołych Świąt
  Wielkanocny Zajączek
  Wielkanocny Koszyk
  Dzień Wiosny
  Nabór 2024

oswiata Szkoła Podstawowa Stary Widzim
  IV Gminny Maraton Matematyczny
  Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

oswiata ZSP Świętno - Szkoła
 
  Język angielski w bibliotece
  Pierniki klasy I
  Wycieczka do Poznania - klasy I, II, III
  Kiermasz Bożonarodzeniowy
  Święto Niepodległości.

oswiata ZSP Kębłowo - Przedszkole
  Tygodniowy plan zajęć przedszkola obowią
  WIGILIA
  ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
  SPOTKANIE Z POLICJANTAMI
  DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
 

oswiata ZSP Kębłowo - Szkoła
  GMINNY KONKURS RECYTATORSKI - MALI RECYT
  ŻYCZENIA WIELKANOCNE
  Finał Wojewódzki w Warcabach Klasycznych
  MISTRZOSTWA GMINY WOLSZTYN W PIŁCE NOŻNE
  Projekt edukacyjny klasy 7
  Nowe regały od firmy Szynaka Meble.

oswiata ZSP Obra - Szkoła
  Powiatowy Konkurs Recytatorski
  Konkurs wiedzy o Stanisławie Platerze
  Przedstawienie "Kot w butach"
  Poznajemy bohatera lektury
  Wycieczka do Trójmiasta - klasy 5a, 5b,
  Konstytucja 3 Maja

oswiata Żłobek Wolsztyn
  Zdjęcia przedstawiające Sala nr 2 Królic
  Zdjęcia przedstawiające Sala nr 4 Tygrys
  Zdjęcia przedstawiające Sala nr 4 Tygrys
  Zdjęcia przedstawiające Sala nr 6 Słonec
  Zdjęcia przedstawiające Sala nr 5 Wiewió

oswiata ZSP Rostarzewo
  Wizyta w szkolnej bibliotece - Tygr
  Wycieczka klas siódmych
  Ze smutkiem informujemy...
  Lekcja przyrody
  Z wizytą u strażaków
  MUZYKA EUROPY - SZKOCJA I IRLANDIA



Strefa Płatnego Parkowania w Wolsztynie

Opłaty należy uiszczać w parkometrach lub poprzez aplikację na telefon w następujących dniach:

poniedziałek, wtorek, środa, piątek między 9.00-17.00, czwartek 8.00-17.00, soboty i niedziele – bezpłatnie.

Czas postoju

  STREFA A CZERWONA 

  STREFA B ŻÓŁTA 

  STREFA C ZIELONA 

Pierwsza godzina 

2,20

1,50

1,00

Druga godzina 

2,60

1,60

1,00

Trzecia godzina 

3,10

1,70

1,00

Czwarta 

i każda następna godzina 

2,20

1,50

1,00

 Opłat można dokonywać bilonem, kartą płatniczą lub aplikacją:

      

Biuro Strefy Płatnego Parkowania mieści się przy ul. Doktora Kocha 17  lok. 2 (pasaż handlowy),  telefon: 68 347 26 16.
  W przypadku przekroczenia opłaconego czasu naliczona będzie opłata dodatkowa! Szczegóły dostępne są na stronie http://bip.wolsztyn.pl/Article/get/id,18836.html

 

Strefa Płatnego Parkowania – Starostwo Powiatowe

Opłat należy uiszczać w parkometrach tylko bilonem od poniedziałku do piątku między 7.00-18.00 oraz w soboty 9.00-14.00.

Czas postoju

Opłata

30 min

1,00

Pierwsza godzina

1,50

Druga godzina

1,60

Trzecia godzina

1,70

Rozpoczęta czwarta i każda następna

1,50

Więcej informacji na stronie: http://www.powiatwolsztyn.pl/platny-parking-przy-starostwie-powiatowym-w-wolsztynie_wpisy_3279.html

Mapa przedstawia schematyczne rozmieszczenie ogólnodostępnych parkingów wyznaczonych.Jeśi znasz i chcesz dodać do mapy kolejne miejsca postojowe - napisz do nas kontakt@wolsztyn24.pl.
Dane przedstawione pochodzą ze stron wolsztyn.pl oraz powiatwolsztyn.pl.



Wasze foto
wolsztyn24.pl
foto: https://www.facebook.com/BalonowyWolsztyn

 

 

Znajdz nas i obserwuj!

 

Oferta reklamowa

O serwisie

Prześlij nam swój tekst i foto

Patronat medialny

Kontakt

Nasze źródła, m.in.:

www.wolsztyn.pl

www.powiatwolsztyn.pl

www.wolsztyn.policja.gov.pl

www.straz.powiatwolsztyn.pl

www.waszdzenpodniu.pl

www.gloswolsztynski.pl

www.farawolsztyn.pl

 

www.bibliotekawolsztyn.pl

www.domkulturywolsztyn.pl

www.kamery.wolsztyn.pl

www.p1wolsztyn.pl

www.p3wolsztyn.pl

www.p5wolsztyn.pl

www.sp1wolsztyn.pl

www.sp2wolsztyn.pl

www.sp3wolsztyn.pl

www.sp5wolsztyn.pl

www.spkarpicko.pl

www.spwroniawy.pl

www.spstarywidzim.pl

www.swjozefwolsztyn.pl

www.plywalnia.wolsztyn.pl

www.stadion.wolsztyn.pl

www.pupwolsztyn.pl

www.cmentarzwolsztyn.pl

www.spstaradabrowa.pl

 

Wolsztyński Portal Informacyjny - www.wolsztyn24.pl 2008 - 2017.
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia".
"W serwisie mogą pojawić się linki afiliacyjne czy też podlinkowane bannery, po kliknięciu, w które możemy otrzymać prowizję."

Osób online: 4
stat4u